Eestis on mikrotsement veel suhteliselt uus niiskete ruumide viimistlusmaterjal, mis alles hakkab populaarsust koguma.
Selle päritolumaal Hispaanias on see materjal vannitubades ja ka teiste pindade juures kasutusel juba üle paarikümne aasta. Ka põhjanaabrite juures Soomes on mikrotsement kasutusel juba ligi kümme aastat ning osutunud väga suureks lemmikuks – on ju inimesed nii mõnigi kord otsimas alternatiivset lahendust keraamilistele plaatidele.
Tänapäeva sisekujunduses on kõrgelt hinnatud minimalistlikud betoonilaadsed viimistlused, mida mikrotsemendiga kenasti luua saab. Samuti puuduvad mikrotsemendiga kaetud pinnal vuugivahed ja seda on vannitoas või duširuumis väga lihtne hooldada.
Kuhu saab mikrotsementi paigaldada?
Kuna mikrotsement on veekindel dekoratiivne materjal, mis spetsiaalse koostise ja paigaldamismeetodiga tagab tugeva ja vastupidava pinna, siis on seda eelkõige sobiv kasutada vannitubade ja duširuumide viimistlemisel. Aga miks mitte ka WC-s, esikus või köögis, kus on oluline, et pinnad oleks lihtsalt puhastatavad ja ilusad.
Kuna mikrotsement on hästi nakkuv ja paigaldatav kiht on õhuke (1–3 mm), siis on seda tegelikult võimalik paigaldada pea igale poole – aurusauna, basseini, mööblile, kohviku lettidele ja äriruumide põrandatele.
Eraldi tasub välja tuua, et mikrotsementi on võimalik paigaldada ka vanadele keraamilistele plaatidele, nii põrandale kui ka seintele. Paigaldamine on sel juhul küll veidi ajamahukam. Kõigepealt on vaja täita plaatide vuugivahed ja keraamiliste plaatide pind tootekomplektis oleva aluskrohviga siledaks saada. Aga kui mõelda seda, et ära jäävad kõik vanade plaatide lammutamise ja tolmutamisega seonduvad tööd ning kulud, on see siiski väga hea ja oluliselt lihtsam lahendus kaasaegse interjööri loomisel.
Vajalikud oskused
Üks peamisi riske mikrotsemendi paigaldamisel seondub aluspinna ettevalmistusega. Peamised probleemid, mis paigaldamisel tekivad, on põhjustatud vähestest ehitustehnilistest teadmistest, paigaldamistehnika väärast mõistmisest ning hooletusest.
Väga oluline on aluspinna sobiv ja nõuetekohane ettevalmistus. Samuti peaks hoolikalt jälgima juhendeid, mis mikrotsemendi müügiga kaasa antakse, et tulemus oleks tõesti vastupidav ning tugev. Kui olete varem viimistlustöödega kokku puutunud, näiteks krohvinud ja pahteldanud, siis suure tõenäosusega saate hakkama ka mikrotsemendi paigaldamisega.
Enne tööriistade kättehaaramist oleks aga siiski mõistlik rahulikult läbi mõelda, et millist lõpptulemust soovitakse. Samuti hinnata, kui suur ja keerukas on viimistletav pind ning kas kõik paigaldusetapid ja tegevused on selged ning arusaadavad. Peaks ka vaatama, kas vajalikud töövahendid on olemas. Niimoodi viimistletavat ruumi, töö teostamise oskusi ja muidugi ka ajavarusid üle vaadates tekib tavaliselt arusaamine, kas ollakse valmis mikrotsemendi paigaldamist ise ette võtma.
Kui aga tekib ebakindlus oma oskustes või on elutempo kiire, mis ei võimalda uue töö õppimisse süveneda, oleks kindlasti mõistlik tellida mikrotsemendi paigaldamise meister, kellel on palju kogemusi ning võimalus anda tehtud tööle garantii.
Mikrotsemendi paigaldamine
Vead paigaldamisel
- Aluspind ei ole korrektselt kinnitatud ja stabiilne.
- Keraamilised plaadid pole korralikult puhastatud.
- Hüdroisolatsioon on paigaldatud ebatasaselt, nurgalindid ebakorrektselt.
- Aluspinnad tolmused.
- Kihid paigaldatakse liiga paksult.
- Paigaldamisel kasutatakse selleks ebasobivaid tööriistu.
Nipid paigaldamiseks
- Uue vannitoa puhul peaks olema nt kipsplaadi ühendus ja kruvikohad eelnevalt pahteldatud või ehitusplokid siledaks krohvitud ning ka hüdroisolatsioon paigaldatud võimalikult siledalt, sest mikrotsement on viimistlusmaterjal ja ebatasasusi sellega täita pole võimalik.
- Kui mikrotsementi paigaldada betoonpõrandale või tasandusvalule, peab jälgima, et aluspind oleks korralikult kuivanud, niiskussisaldus alla 4%.
- Vanade keraamiliste plaatide puhul peab jälgima, et aluspind oleks puhas igasugusest mustusest ja plaadid oleksid aluspinna küljes korralikult kinni.
- Nagu teistegi viimistlustööde puhul algab hea tulemuse loomine olemasolevate pindade korralikust katmisest ja teipimisest.
- Nii tootekomplektis oleva aluskrohvi kui ka valitud tooniga mikrotsemendi peab kandma pinnale mitmes õhukeses kihis vastava liibiga.
- Mikrotsemendiga kaetud pind lihvitakse ja lakitakse, et tulemuseks oleks veekindel ja kergesti hooldatav pind.
- Mikrotsemendi puhastamiseks ei ole soovitav kasutada tugevaid happelisi vahendeid sarnaselt teistele betoonpindadele. Kuna mikrotsemendiga viimistlemise puhul puuduvad vuugid ja pind on sile, siis mustusel polegi head võimalust kinnituda ja puhastamiseks piisab õrnast pesuvahendist.