Rahvusvahelise insenerkonsultantide ühenduse FIDIC korraldatud aastakonverents tõi kokku enam kui 400 ehituskonsultanti kõikjalt maailmast.
Konverentsi teema oli seekord mobiilsus ning targad infrastruktuurid. Millised on ehituse ja projekteerimise valdkonna suurimad väljakutsed? Mis seisus on maailma ehitussektor? Kuidas kasutada linnade arendamisel avatud andmeid? Kuidas projekte rahastada?
FIDIC ühendab 100 liikmesriigi erialaliite ja FIDIC-u president Alain Bentéjac rõhutas oma kõnes, et nii mõnedki praktilised lahendused on just ehitusinseneride kätes. „Uued tehnoloogilised lahendused loovad lisavõimalusi,“ sõnas Alain Bentéjac.
Konverentsil osales ka Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu esindus – EKEL-i juhatuse liikmed Maidu Saar ja
Johann-Aksel Tarbe ning tegevjuht Kalle Karron. Kohtuti ka Euroopa insenerkonsultantide ühenduse EFCA presidendi Kevin Ruddeniga, et arutada koostöövõimalusi ning EKEL-i võimalikku liitumist Euroopa organisatsioo-
niga.
Aastakonverentsi põhiteemad
Ehitussektori tootlikkus on jätkuvalt madal
Osadel riikidel, nagu Norra, Inglismaa, Taani, Saksamaa ja Holland, on tuua häid näiteid, kuid arenguruumi on siiski palju: ehitusvaldkond kasutab digitaliseerimise võimalusi tagasihoidlikult. McKinsey & Company partner dr Gernot Strube, kes uurib ehitustööstuse digitaliseerimise perspektiivi ja 5D BIM-tehnoloogia rakendusvõimalusi, kinnitas oma ettekandes, et läbi digitaliseerimise on kokkuhoiu potentsiaal protsesside targa juhtimise korral 20–45%.
Tootlikkuse kasvuks vajalik digitehnoloogia on olemas ja selle abiga saab nii ehitusplatsil kui kontoris tööd optimeerida, heaks näiteks on 4D ja 5D BIM-i integreeritud platvormid, virtuaalreaalsus, 3D-printimine, autonoomsed sõidukid, droonidel põhinev tehnoloogia maa-ala skaneerimiseks, masinlugemine.
Tööjõupuudus üha kasvab
Probleemi kirjeldab ilmekalt Saksamaa näide: riiklikus eelarves olevate ehitusinvesteeringute elluviimiseks on täiendavalt vaja 130 000 ehitussektori töötajat. Muu hulgas võiks lahendusena laialdaselt kasutusele võtta ka tehnoloogilisi lahendusi, sest nii saab rajada arhitektide ja inseneride loodud omanäolisi ehitisi ning vaadata kaugemale tüüplahendustest.
Ka noortesse talentidesse investeerimine on hädavajalik: siinkohal panustab FIDIC noorte spetsialistide programmi, mis tegutseb juba mitmendat aastat, toetades ja motiveerides noori ehitusinsenere.
Avaliku sektori oluline roll
Projekti tähtaegses valmimises ja innovatsiooni julgustamises on tellijal üha suurem roll. Paljude ehitusprojektide tellijate ja rahastajatena on omavalitsused unikaalses positsioonis.
Targad tulevikulinnad on globaalne trend
Konverents esitas küsimuse, milline on uue tehnoloogia ja digitaliseerimise kasvavate suundumuste mõju riikide ja eeskätt linnade arengule. Samuti arutleti, kas ehituskonsultandid ja -insenerid on valmis kasutama piiramatuid võimalusi, mida pakub olukord, kus miljardid inimesed on ühendatud mobiilseadmetega, millel on on arvestatav töötlemisvõimsus, salvestusmaht ning mis tagab piiramatu juurdepääsu infole. Juhtival positsioonil tarkade tulevikulinnade nimistus on täna Singapur, Abu Dhabi, San Francisco, Amsterdam, Boston, Seattle, Shenzhen, Soul, New York ja Shanghai.
Megatrendid ehituses
- Linnastumine – linnades elavate inimeste arv suureneb
- Energia/jätkusuutlikkus – energiaefektiivsed lahendused
- Digitaliseerimine – kasutamata potentsiaal ehituses