Selle kodu rahu algab tegelikult juba väljastpoolt – maja kõrval on terviserajad ja kohisev männimets. „Elutoast avaneb läbi terrassi vaade ümbritsevale metsale, mis teatud hetkedel on lausa maagiline,“ kinnitab kodu perenaine Kreet.
Üks lemmikhetk selles kodus ongi enne laste lõunauinakut lasta end lummata puude vahelt langevast lõunapäikesest. „Vabariigi aastapäeval oli külm päikeseline ilm, tuul puhus puudelt lund maha ja see sätendas õhus. Istusime siin köögis laua taga ja vaatasime. Mitte midagi muud ei tahtnud teha,“ räägib Kreet.
Vaade aknast saab eriliselt särada tänu kodu sisekujunduses tehtud otsustele, mistõttu on kodu tonaalsus neutraalne valge ja halli ning heleda puidu segune. Kreet on ise suur sisekujundushuviline, kes jälgib valdkonnas toimuvat huviga.
Idee sellest, missugune uus kodu olema hakkab, kujunes tasapisi juba eelmises kodus elades. Appi tuli sisearhitekt Mari-Liis Raudjärv, kes andis sisekujundusnõu ja tegi eritellimusmööbli joonised.
Mahedasse ja rahulikku kodukeskkonda saab särtsu tuua juba väikeste detailidega. Nii mängivad oma rolli näiteks kuldsed kapinupud köögis, suure vormiga kandilised käepidemed esiku- ja magamistoa garderoobidel. Isegi õrnroosad tulbid köögilaual mõjuvad selles mahedas kodus ergutava värvilaiguna.
Tükike kulda mahedas hallis
Samuti peene joonega valged laevalgustid, mis igas toas on erinevad, ent omavahel justkui õed, ning pildid elutoa seintel, mis said peene kuldse raami ja sobivad sel viisil tagasihoidlikku joont hoides kokku kodu teiste kuldsete täppidega. Kuldne on ka elutoa põrandavalgusti lambivarju sisemus – see on eesti disaineri Tõnis Vellama looming.
Samuti nagu sinkjaspastelses toonivalikus olid koduomanikud kiiresti ühisel meelel, tunti kohe ära õige põrand – heledast kalasabaparketist olid nad unistanud juba eelmist kodu luues, kuid sinna jäi see tookord panemata.
„Kohe, kui seda Linconas nägin, siis teadsin, et seda tahan. See tundus nii soe ja õige,“ ütleb Kreet tallaga õrnalt parketti siludes. Liistud valiti koostöös sisearhitektiga kõrged ja valged, et lisada mahedale seinale efekti. Vahe seinatooni ja valge liistu ning valge mööbli vahel on minimaalne, aga lisab värskust.
Kõige lihtsam on särtsu lisada väikeste asjadega, kas siis vaaside, taimede, tekstiilide, piltidega. Mida mahedam ümbrus, seda rohkem enda ümber märkad ja näed, seda rohkem see mõjub.
„Oleme valdavalt Eesti asjade usku, enamik mööblist on Eesti enda oma,“ viitab Kreet Borgi diivanile ja Softrendi tugitoolidele. Samuti on suur osa mööblit valminud eritellimusel Wesse Furniture’is sisearhitekti jooniste järgi. Seal valmisid nii köögimööbel, esikugarderoob, vannitubade kapid kui ka lastetoa erikujulised voodid.
Mis Eesti tootjate valikust jäi leidmata, leiti erinevatest Skandinaavia stiili salongidest. Näiteks jõudsid alles hiljaaegu koju oma õigele kohale wishbone’i stiilis hallid köögitoolid. Need valis välja peremees, kellest on Kreeda sõnul saanud samuti pärast uude koju kolimist sisekujundushuviline. Toolid sobivad hästi kokku pehme elutoamööbliga ning valges ja hallis toonis köögimööbliga. „Selline tagasihoidlik eklektika sobib ja meeldib meile, lisab natuke efekti ja vimkat,“ on perenaine väga rahul hubase tulemusega.
Pisiasjad veel teha
Et kodu sisustamine on jätkuv protsess, on pärast poolteist aastat kodus elamist mõned asjad siiski veel puudu. Näiteks on plaanis elutuppa tühja seina lisada klaasvitriini moodi õhuline kapp. Magamistoa sein ootab õiget hetke ja õiget pilti. Külalistetoa vaip, üks väike nüanss, mis annaks sellesse ruumi särtsu juurde, on samuti veel ootel.
Kodus pilguga ringi vaadates tõdeb Kreet, et on tulemusega väga rahul ja niipea kolida ei kavatse. Nii asukoht, ümbritsev keskkond kui ka interjöör ja õhustik on täpselt oma kodu moodi.
Koht, kus ennast laadida, lõõgastuda ja hästi tunda
Mari-Liis Raudjärv, sisearhitekt Cocomari Design
Kõik algab planeeringust ja selles kodus on piisavalt avarust ja võimalust eraldumiseks. Keskkonnal ja vaatel aknast on samuti suur tähtsus. See kodu keset Nõmme metsa on juba oma asukoha tõttu erilise hõnguga: miski ei sega ega võta liigset tähelepanu. Kodu kõige olulisem omadus ongi see, et on koht, kus ennast laadida, lõõgastuda ja lihtsalt hästi tunda. Kui inimeste sees on tasakaal, siis ei ole vaja pidevaid väliseid stimulatsioone. Kui on lisaergutust vaja, siis neutraalsele taustale saab lihtsasti eredamaid värvilaike lisada. Vastupidi oleks palju raskem.
Sageli on meie kodudes palju asju, millega koos elada on kurnav, ent miski ei peaks ruumis niisama olema. Suured garderoobid ja panipaigad, seinast seina kapisüsteemid on hädavajalikud. Sellesse koju projekteeriti mööbel nii, et see moodustaks loomuliku osa ruumist. Lihtne ja tagasihoidlik. Mööbli pind on justkui struktuurne seina osa, mis annab vaheldust puhtale seinapinnale.
Ruumi loomisel lähtun kliendist, aga samas teen iga ruumi kui oma kodu. Mul on oma käekiri ja seega korduvad mõned detailid. Värvigamma, valge laia raamiga peeglid, spetsiifilised käepidemetega garderoobiuksed. Osa detaile jäägu väikeseks saladuseks.