Euroopa harmoneeritud tehniliste kirjelduste kohaste toodete puhul tuleb sõltuvalt tõendamissüsteemist (vt tõendamissüsteemide kohta lisainfot EhitusEST nr 3/2015) kaasata toote toimivuse püsivuse hindamisse ja kontrollimisse kolmas isik, niinimetatud teavitatud asutus (notified body).
Täpsemalt – tõendamissüsteemi 4 puhul siiski sellise asutuse poole pöörduda ei ole vaja, kuid süsteemi 3 puhul tuleb kaasata teavitatud katselabor, süsteemi 2+ puhul teavitatud tootmisohje sertifitseerija, süsteemide 1 ja 1+ puhul teavitatud toote sertifitseerija.
Nõuded määruses
Nõuded teavitatud asutustele on toodud ehitustoodete määruse (otsekohalduv määrus nr 305/2011, CPR) peatükis VII. Iga Euroopa liikmesriik määrab täpsema teavitatud asutuste määramise korra. Liikmesriik teavitab Euroopa Komisjoni ja teisi liikmesriike määratud teavitatud asutustest omakorda teavitava asutuse kaudu. Ka nõuded teavitavale asutusele on toodud ehitustoodete määruse peatükis VII. Eestis on teavitavaks asutuseks majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Tõendamissüsteemi 3 puhul väljastab teavitatud katselabor tootjale katseprotokolli, mis annab tootjale aluse koostada vajalik toimivusdeklaratsioon ja varustada toode CE-märgisega. Süsteemi 2+ puhul antakse teavitatud sertifitseerimisasutuse poolt välja tootmisohje sertifikaat ning süsteemide 1 ja 1+ puhul toote püsivuse sertifikaat.
Info NANDO lehelt
Igale teavitatud asustusele omistatakse konkreetne neljakohaline identifitseerimisnumber. Teavitatud asutus peab olema teavitatud konkreetse harmoneeritud tehnilise kirjelduse (standard või ETA) kohaselt. Milliste standarditega konkreetne teavitatud asutus seotud on – seda saab kontrollida NANDO kodulehelt (http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/). Nandos on toodud kogu vajalik teave kõigi teavitatud asutuste kohta. Seega ei leia sealt ainult ehitustoodete teavitatud asutusi, vaid ka muude erinevate direktiivide alusel määratud teavitatud asutusi. Veebilehelt on võimalik otsida teavitatud asutusi nii standardite järgi kui ka identifitseerimisnumbri alusel või näiteks riikide järgi.
Iga Euroopa liikmesriik määrab täpsema teavitatud asutuste määramise korra.
Ehitustoodete osas on lisaks harmoneeritud tehnilistele kirjeldustele võimalik saada ka niinimetatud horisontaalset teavitust – teatud spetsiifilised alad (tuleohutusomaduste määramine, heliisolatsioonivõime määramine, ohtlike ainete emissiooni määramine) võimaldavad teavitust ka nende alade kaupa (st pole kindlasti vaja tootestandardit, vaid tegutseda saab siin ka katsestandardite alusel).
Ka ETA-de osas tuleb sageli kaasata teavitatud katselabor ja/või teavitatud sertifitseerimisasutus. Siin peab vahet tegema teavitatud asutuste ja tehniliste hindamisasutuste (TAB, technical assessment body) vahel – viimased aitavad tootjal koostada ETA-t.
Eesti ehitustooted
Ehitustoodete osas on Eestis 6 teavitatud asutust: Inspecta Estonia OÜ, AS Teede Tehnokeskus, Tallinna Tehnikaülikooli Sertifitseerimisasutus, TÜV Eesti OÜ, Bureau Veritas Eesti OÜ, Inseneribüroo Vahter&Hendrikson.
Teatud toodete puhul (näiteks betoonisegu) puudub harmoneeritud tehniline kirjeldus, kuid Eesti siseriiklike nõuetega on kehtestatud vajadus kaasata vastavushindamisse kolmas isik.
Kuna harmoneeritud dokument puudub, siis ei saa kolmandaks isikuks olla otseselt teavitatud asutus, kuid Eestis eeldatakse ja nõutakse, et tegemist on sarnaseid põhimõtteid järgiva akrediteeritud asutusega.