Reedene seminaripäev messil „Eesti ehitab“ on pühendatud põrandatele. Põrandapäeva aitab korraldada ning läbi viia Eesti Viimistlusmaterjalide Paigaldajate ja Tarnijate Liit (VIMPTEL).
„Sel korral keskendume põrandapäeval ehitusakustikale ja eriti sellele osale, mis puudutab korrustevahelist akustikat ning analüüsime konstruktsioonide, vahelagede, põrandakatete rolli,“ selgitab Rafael Milerman VIMPTEList. „Teema on lai ja kogu valdkonna spektrit ühe koolituspäevaga katta ei saa, ent anname oma parima, et teemat avada ja inimeste teadlikkust tõsta.“
Turuosalised ühise laua taha
Põrandapäeva sihtrühmaks on kogu spekter ehitusturu osalistest: tellijad, sisearhitektid, arhitektid, peatöövõtjad ja alltöövõtjad, ehitusjärelevalve.
„Mida laiemad teadmised on ükskõik kellel neist turuosalistest, seda lihtsam on tööd planeerida, seda parem on arusaam, mida saab teha ja mida mitte ning millega on vaja arvestada,“ nendib ta. „Ja oluline on kommunikatsioon nende osapoolte vahel.“
Milerman tunnistab, et nii mõnigi kord on Eestis tulnud meelde tuletada suisa elementaarset füüsikat ja alusteadmisi ehitusest, näiteks seda, kui kaua betoon kuivab ja kuidas seda mõõta või millest tuleneb otsus, millal betoonpinnale saab katte panna.
„Neid teadmisi ignoreerides on tulemuseks praod põrandas või veelgi hullemad probleemid,“ nendib ta.
Seega on põrandapäeva peamine eesmärk tõsta teadlikkust põrandakatete paigaldamisest ja seosest helipidavusega, programmi on kaasatud ka sisearhitektide liidu esindaja Kristiina Voolaid, kes toob oma ettekandes sisse ka akustika mõiste ja selle olulisuse ja osutab lahendustele.
Paremad teadmised akustikast
„Aluspinna ettevalmistus, küsimused, mida on vaja selle juures arvestada, erinevad materjalid ja nende spetsiifika, info selle kohta, mida näeb ette standard, töövõtete kirjeldused ja soovitused põrandate helikindluse suurendamiseks,“ loetleb Milerman märksõnu, mida põrandapäeval avatakse.
Hinnaargumendi tõttu tehakse sageli mööndusi, samas saab heli edasikandumist soovi korral väga palju vähendada.“
Põrandapäeva seminaril esineb ettekandega ka Betooniühingu ja Savekate OÜ esindaja Mati Laurson, kelle ettekanne keskendub korterelamute akustikaprobleemidele.
Tarnijate võimalusi tutvustavad Lincona ja Floorin, kes tarnivad ja tutvustavad erinevaid põrandakatteid alates parkettidest, vaipkatetest ja keraamilistest kividest kuni rullmaterjalideni.
Välisesinejatest on tänavu seminarile oodata Fescon OY esindajat, kes tutvustab EPO-põrandate tehnoloogiaid just helipidavuse aspektist.
Põrandapäev algab kell 11 ja kestab umbes kella kolmeni, misjärjel jääb veel aega messi uudistada. „Programm saab olema kompaktne ja informatiivne, eesmärk on anda uusi ideid ja teadmisi ning vahetada kontakte, mille toel saaks teemat soovi korral süvitsi edasi uurida,“ sõnab Milerman.
VIMPTELi fookus järelkasvul
Milermani kinnitusel kutsuti põrandapäev ellu selleks, et jagada tarnijate ja paigaldajatega infot erinevate käekirjade, normide ja väärtuste kohta ning ühtlustada nende osas tõlgendusi ja arusaamu, selleks on vaja töötada kutsestandarditega ning pöörata teadlikku tähelepanu järelkasvu koolitamisele.
„Täna on põrandaga seotud kutsestandardeid välja antud vähem kui ühe käe sõrmedel saab kokku lugeda ja riigihangetes kutsestandardi olemasolu ei nõuta.
Meie organisatsiooni eesmärk on kutsestandardeid süstematiseerida ning töötada järelkasvuga, et tekiks rohkem oskustega töötajaid. Lihtsaim viis saavutada käegakatsutav ja toimiv muutus turul on see, et koostöös kompetentsete töötajatega ehitame õigeid meetodeid ja materjale kasutades üks kord ja õigesti, selle asemel et probleemset lahendust üha uuesti ümber teha,“ räägib ta.
„Peame arvestama ka sellega, et tootevalik uueneb ja areneb pidevalt, seega ei saa me jääda kinni vanadesse harjumustesse, tuleb omandada uusi võtteid ja koolitada enda pidevalt.“