Transpordiamet ja Eesti Taristuehituse Liit kuulutasid välja tänavused insener Aadu Lassi nimelise teedevaldkonna auhinna laureaadid. Aadu Lassi inseneripreemia pälvis Robert Sinikas ja elutööpreemia Vaabo Annus.
Tänavu tunnustame teedevaldkonna insenere nende panuse eest juba seitsmendat korda. Teedeinseneride tunnustamine ja selle ala väärtustamine on meie jaoks äärmiselt oluline, sest valdkonna kestmiseks ja arenemiseks on vaja inimesi,“ ütles Transpordiameti teehoiuteenistuse direktor Janno Sammul. „Teedeinsenerid on meie liikumisvõimaluste arhitektid ning toovad teedeehitusse uusi ja põnevaid lahendusi, et muuta liiklemine ohutumaks, nutikamaks ja keskkonnasõbralikumaks. Loodan väga, et selle kaudu näevad ka noored insenerid, kuhu on võimalik jõuda ning milliseid põnevaid võimalusi see valdkond pakub.“
Inseneripreemia Robert Sinikasele
Inseneripreemia võitja Robert Sinikas on noor sillainsener, keda iseloomustab suur koostöötahe, keskendumine inimestele ning lahendustele orienteeritus.
Tema eestvedamisel on valminud mitmed riigilise tähtsusega rajatised nagu näiteks Tallinna ringteel Lagedi–Karla teelõik või Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maanteel Mõigu–Jüri lõik koos viaduktide ja sildadega. Viimasel ajal valminud objektide seas on Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maanteel Kose–Ardu lõik ning kõige märgilisem Riia–Vaksali tänava ristmik koos kergliiklustunnelitega.
Hetkel on Robertil käsil kaks Eesti tähtsaimat sillaehituse objekti. Üks neist on Eesti pikima silla ehitus Pärnus, kus on kasutusel ainulaadne tehnoloogia, kus metallkaarsilla pikim ava (140 meetrit) koos betoonivalu raketisega valmis kaldal ning lükati siis jõe peale. Lisaks toimetab Robert oma meeskonnaga Eesti esimese allianshanke meeskonnas, mis on hetkel veel arendusfaasis.
Inseneripreemia juurde kuulub sihtotstarbeline rahaline preemia ja auhinnaskulptuur, mille autor on Elo Liiv.
Elutööpreemia Vaabo Annusele
Elutööpreemia võitja, 81-aastane teedeinsenerina töötav Vaabo Annus on olnud Eesti teedeehituse valdkonnas tegev mitukümmend aastat, töötades erinevatel ametikohtadel nii ehitaja, omanikujärelevalve teostaja kui ka eksperdi rollis.
Annuse erinevates projektides esitatud seisukohad põhinevad inseneriteadmistel ning on alati olnud välja öeldud selgelt ja põhjendatult.
Soovides kaasa aidata ehitusprotsessis ette tulnud praktiliste probleemide lahendamisele, on Annuse initsiatiivil loodud Eesti Taristuehituse Liidu ja Transpordiameti koostöös teehoiu nõuandekogu.
Annus on olnud aktiivne ka inseneride koolitamisel, jagades oma teadmisi nii ehitusplatsil kui erinevates ettekannetes koolitus- ja infopäevadel. Annuse ettekandeid peetakse huvitavaks, sest lisaks haaravale käsitlusele on ta oskuslikult sidunud teooria praktiliste näidetega.
Elutööpreemia juurde kuulub rahaline preemia ja auhinnaskulptuur, mille autor on Elo Liiv.
Preemiat antakse välja alates 2018. aastast
Auhinnasaajad valis välja Transpordiameti ja Eesti Taristuehituse Liidu kokku kutsutud 8-liikmeline auhinnakomisjon, kuhu kuuluvad erialaliitude, teedeehituse eriala õpetavate õppeasutuste ning avaliku ja erasektori esindajad. Auhinna väljaandmise eesmärk on teedeinseneri kutse populariseerimine, erialase tegevuse ja väljapaistvate saavutuste väärtustamine ning teedevaldkonnale pühendunud ja valdkonna arengut mõjutanud inseneride tunnustamine.
Aadu Lassi nimeline teedevaldkonna auhind on alates 2018. aastast väljaantav iga-aastane teedevaldkonna tunnustusauhind. Preemia nimetati Aadu Lassi (1928–2001) järgi, kes oli pikima staažiga maanteede tehnoloogiline juht Eestis. Ta oli Eesti teedega seotud 50 aastat, neist 33 aastat töötas ta Eesti teede peainsenerina. 1998. aastal autasustati Lassi Valgetähe teenetemärgiga.