Hoonete sisekliima ja veetehnika õppel on Tallinna Tehnikaülikoolis pikk ajalugu ning paljud tegevinsenerid teavad seda veel keskkonnatehnika nime all.
Valdav osa Eesti kütte-, ventilatsiooni- ja jahutuse (KVJ) ning veevarustuse ja kanalisatsiooni (VK) diplomeeritud ja volitatud inseneridest on õppekava vilistlased ja samuti on meil õppinud suur osa energiatõhususe spetsialistidest.
Tähelepanu IKT-oskustele
Hoiame au sees klassikalisi tehnosüsteemide inseneeriateadmisi ehk seda, kuidas kavandada, ehitada ning hooldada hoonete tehnosüsteeme ja selleks vajalikke üld-oskusi, kuid valdkond on ehitussektoris üks kiiremini arenevaid, seega on õppekavasid ajaga reformitud. Käimasolevate ja algavate projektide käigus on kavas suurendada IKT-oskuste õpetamist, et võimaldada tehnosüsteemide inseneridel kulutada vähem aega tehnilisele tööle ja rohkem mõtlemisele. Fookus suunatakse ka roheoskustele.
Töö ja kooli keeruline kooslus
Murekohtadena võiks välja tuua, et viimastel aastatel valitsenud vähikäik kõrghariduse rahastamises ja korralduses ning eriti viimasel ajal toimunud elukalliduse tõus sunnib tudengeid paratamatult järjest rohkem tähtsustama õppimise asemel tööl käimist. See takistab tudengitel teadmiste omandamist suurepärasel tasemel ja kohtab ka lähenemist, et valikainete valimisel lähtutakse olulisel määral iseseisva töö mahust semestri vältel.
Loodame, et lähiaastatel paranev olukord kõrghariduse rahastamises jõuab ka tudengite rahakotti. Samuti ei ole me tudengite vastuvõtu osas veel jõudnud olukorrani, kus peaks hakkama mõtlema sellele, kuidas piirata õppima asuvate tudengite hulka.
Enamik ehitussektoris tegutsejatest tunnetavad KVJ ja VK inseneride vähesust ning loodan, et igaüks on valmis andma oma väikese panuse eriala populariseerimisse näiteks kasvõi eriala tutvustamisel üldhariduskoolides.
Igaüks saab anda rahalise panuse ka Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi hoonete sisekliima ja veetehnika stipendiumi, mis on suunatud aktiivsete ja tublide tudengite toetamiseks.