Digitaalehituse klastri konkursi „Aasta tegu“ võitis Tallinna Sadama esimene infra BIM-pilootprojekt ehk D-terminali väliruum.
Ümberkujundatud alade hulgas on D-terminali esine, Lootsi kvartali esine ning Reidi teed promenaadiga ühendavad alad, kokku oli ümberkujundatava ala suurus ca 5,2 ha. Aastajagu kestnud ehitustööd läksid maksma ligikaudu kuus miljonit eurot.
Projektis osalejatel tuli leida vastus küsimusele, kuidas tagada infraprojekti puhul BIM-nõuete täitmine, kuidas koguda teostusmudeli tarbeks jooksvalt vajalikku infot ning kuidas peaksid projekteerija, ehitaja ja geodeet koostööd tegema.
Tulemusega võib rahul olla: D-terminaliga piirnev ala muutus linnaruumi osaks ning sellest on saanud atraktiivne avalik ruum. Projekti raames ehitati uued jalakäijate liikumisteed, katusealused busside ja taksode ootajatele, jalgrattaparkla ning tähistati ajaloolised maamärgid, näiteks markeeriti Tõrvaköögi, rajati Kochi ja Girardi väljakud ning uue silla esine koos välisruumi kujunduselementide ja haljastusega.
Lisaks uuenes kogu ala tänavavalgustus, kivisillutis ning teed ja tehnovõrgud. Liiklusvoo paremaks sujumiseks muudeti Uus-Sadama tänava ning bussipeatuste asukoht, tekitati uus parkla reisijaid teenindavatele taksodele ning lühiajaline parkla reisijaid toovatele või ootavatele autodele.
D-terminali uue ilme saanud väliala on kruiisipromenaadi ja Admiralisilla kõrval järjekordne samm kogu Vanasadama piirkonna arendamisel ja kesklinnaga ühendamisel.
Hea teada
- Tellija: AS Tallinna Sadam.
- Projektlahendus: K-Projekt AS, Roadplan OÜ, AB Pluss OÜ ja Infragate Eesti AS
- Ehitaja: Nordecon AS
- 2019. aastal korraldatud ideekonkursi võitis töö märgusõnaga „TAGLAS”, mille kaasautorid olid Kivisilla OÜ maastikuarhitektid Ülle Grišakov ja Triin Järve ning K-Projekt AS maastikuarhitektid Signe Kase-palu ja Birgit Pukk. Väliala varjualuste autor on arhitekt Kaspar Krass arhitektuuribüroost PLUSS.
„Aasta tegu“ nominendid on BIMsummit INFRA 2022 ja Tallinna 3D
BIMsummit INFRA 2022
7.–8. septembril 2022 toimus BIMsummit Estonia. See praktikult praktikule suunatud digiehituse konverents leidis Tallinnas aset juba kuuendat korda.
BIMsummit Estonia oli Eesti esimene vaid infrateemadele keskenduv digiehituse konverents, kus kogemuslugude ning arutelude kaudu jõudsid osalejateni BIM-i ja digitaalehituse kõige päevakajalisemad teemad ning tulevikuvisioonid. Tänavu toimus konverents suuremana kui eales varem. Kahel päeval räägiti nii hoonete ehituse kui ka infraehituse digitaliseerimise väljakutsetest. Sündmus tõi kokku valdkonna inimesed, et aidata paremini mõista teisi osapooli, luua kontakte ning teha paremat koostööd.
Tallinna 3D
3Di, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti ning Digitaalehituse klastri InfraBIM töörühmaga ühisel jõul astuti esimesed sammud, et selgitada, sisustada ja rakendada planeeringute infomudeli mõistet.
Enam kui kahel hektaril laiuvast linnaalast loodi ülimalt täpne väliala digikaksik. Töö tulemust saab vaadata Eesti Rahvusringhäälingu uue telemaja näitel. Detailplaneeringu 3D-mudel on lisatud digikaksikusse ja kõik huvilised saavad seda uudistada.
Digikaksikusse integreeritud planeeringute infomudelit saab kasutada planeeringute menetlustel. Koos BIM-põhise ehitusloa menetlusega saavad kohalikud omavalitsused ja teised ehitusloa menetluses osalevad asutused paremini koos töötada ning oma töö efektiivsemaks muuta.
Tallinna poolt antud sisend ja Rahandusministeeriumi planeeringute vormistamise nõuete alusel loodud Civil3D tarkvara alusfailid lubavad sektoril kergemini uuendustega kaasa minna. Mõõdistuse teostaja oli 3Di (Hades geodeesia OÜ).