Eesti Ehitusinseneride Liidu konkursi „Aasta ehitusinsener“ ihaldatuima tiitli noppis Targo Kalamees.
Targo Kalamees on nimi, kes valdkonnaga kokkupuutuvatele inimestele pikemat tutvustamist ei vaja – ja lõppev aasta oli talle eriti töömahukas. Tema juhendamisel kaitsesid kevadel-suvel doktoritöö 4 doktoranti: Anti Hamburg, Jaanus Hallik, Villu Kukk ning Pail Klõšeiko. Eelkõige just selle saavutuse eest esitati Targo Kalamees konkursi kandidaadiks. Lisaks osales ta professorina ülikooli töös ning jagas oma teadmisi nii meedias kui erialasündmustel ja töörühmades.
Liginullenergiahoonete uurismisrühm
Targo Kalamees panustab Tallinna Tehnikaülikooli ehituse ja arhitektuuriinstituudis liginullenergiahoonete uurimisrühmas valdkonna arengusse professorina. Liginullenergiahoonete uurimisrühm tekkis 2012. aastal ehitusfüüsika ja energiatõhususe ning kütte ja ventilatsiooni õppetoolide baasil, neil mõlemal on pikk ajalugu Tallinna Tehnikaülikoolis.
Tänaseks on liginullenergiahoonete uurimisrühm aidanud arendada Eesti hoonete energiatõhususe metoodikat, ette valmistada liginullenergiahoonete tehnilisi määratlusi Euroopa tasemel ning välja töötada Eesti liginullenergiahoonete nõudeid. Teadaolevalt reguleeris Eesti liginullenergiahoonete nõuded Euroopa teise riigina Taani järel. See andis ehitussektorile maksimaalselt pika kohanemisaja kuni nõuete rakendumiseni ning on lubanud töötada välja ekspordikõlblikke tooteid ja lahendusi.
Ilmusid mitmed olulised artiklid
Targo Kalamees avaldas ajakirjanduses energiasäästlikkust puudutavaid artikleid ning andis intervjuusid meediakanalites, näiteks EPL-i roheportaalis avaldatud artikkel „Säästlik käitumine ja renoveerimine aitavad energiakulusid madalamal hoida”, samuti intervjuu ERR-i Novaatoris (Jaan-Juhan Oidermaa): „Ehitusfüüsik: pika plaanita jääb riik küttearveid lõputult kinni maksma”.
Samuti on olulised Sauel Kuuma 4 kortermaja lahendust tutvustavad kirjatööd. Nimelt on tänaseks tehases eeltoodetud lisasoojustuselementidega renoveerimist piloteeritud kahel hoonel – viiekorruselisel tehnikaülikooli pereühiselamul ning kolmekorruselisel kortermajal Kuuma tänaval. Tehaselise renoveerimisega sai sovetiaja E-energiaklassi kortermajast A-klassi maja. See lahendus aitab edaspidi olemasolevaid hooneid renoveerida.
Panus terminikomisjoni töösse
Oluline on ka Targo Kalamehe panus Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Ehitusinseneride Liidu terminikomisjoni töös, mis alustas 2021. aasta aprillis. Komisjon on oma esimese etapi töö valmis saanu. Lisaks põhitööle on Kalamees mitmete töörühmade tehniliste komiteede ja nõukogude liige.
Targo Kalamees
- Töö: Tallinna Tehnikaülikool, ehituse ja arhitektuuri instituut, liginullenergiahoonete uurimisrühm. Täisprofessor tenuuris. Eesti kunstiakadeemia külalisõppejõud
- Haridus: 2000–2006: Tallinna Tehnikaülikool, ehitustehnika doktoriõpe (niiskus- ja soojuslikud kriteeriumid hoonete projekteerimiseks ja simulatsiooniks), tehnikateaduste doktor
- 1996–1999: Tallinna Tehnikaülikool, ehituse õppesuuna magistriõpe, tehnikateaduste magister
- 1991–1996: Tallinna Tehnikaülikool, ehituse õppesuuna inseneriõpe, diplomeeritud ehitusinsener
- 1988–1991: Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikum, ehitustehnik, insenerigeodeesia
- Kutsetunnistused: volitatud ehitusinsenr, tase 8, hoonete ehitus, inseneride koolitus ja uurimistöö ja projekteerimine. Volitatud energiatõhususe spetsialist, tase 8
Nominent: Triin Sigus
Eesti Ehitusinseneride Liidu konkursi Aasta ehitusinsener nominent Triin Sigus projekteeris Püha Johannese kooli ehituskonstruktsioonid eelprojektist põhiprojektini.
Koostööpartnerid osutavad, et Triin leiab alati ratsionaalseid ja toimivaid insenertehnilisi lahendusi, pakub projektis osalejatele tuge ning julgustab olema enesekindel.
Püha Johannese kooli valmimise töögraafik oli pingeline, keerulise geomeetriaga hoonesse tuli samas projekteerida nii õõnesplokist, raudbetoonist, terasest kui ka liimpuidust kandekonstruktsioonid.
Töötati läbi mitmeid arhitektuurseid ideid: väljakutseks oli jõuda parimate insenertehniliste lahendusteni. Kogu projekteerimisprotsessis kasutati mudelprojekteerimist.
SKAD Arhitektid OÜ loodud uus hoone koosneb tavapärastest kooliruumidest – õppeklassid, spordisaalid, raamatukogu, kohvik ja söökla –, aga ka kodukirikust, lasteaiast ja huvikoolist, mis on liigendatuna leidnud koha metsamiljöös. Kontakt loodusega on projekti märksõnaks nii vormis kui sisus: kinnistul säilitati maksimaalselt kõrghaljastust ja loodusliku metsa alustaimestikku – avalikus kasutuses spordi- ja rekreatsioonialad paiknevad kohtades, kus kõrghaljastus puudub. Koolil on üks maapealne ja üks maa-alune korrus, hoone ümber looklevad teed, platsid ja mänguväljakud.
- Haridus: Tallinna Tehnikaülikool, 2007, ehitusprojekteerimise eriala, tehnikateaduste magistrikraad
- Kutsetunnistus: volitatud ehitusinsener, tase 8
- Töökoht: Kavern OÜ vastutav spetsialist, juhatuse liige
Nominent: Tanel Kullamägi
Eesti Ehitusinseneride Liidu konkursi Aasta ehitusinsener nominent Tanel Kullamägi vastutas PCC Projekt AS-is peakonstruktorina töötades Tallinna Muusika- ja Balletikooli kandekonstruktsioonide tööprojekti eest ja juhtis inseneride meeskonda.
Tööga alustades selgus, et põhiprojekti lahendused olid ehitustehnoloogiliselt keerukad, aeganõudvad ning kohati ei olnud need lahendused teostatavad. Samuti selgus, et on probleeme kandekarkassi stabiilsusega. Tanel Kullamägi selgelt vormistatud insenertehnilised arvutused ja selgitused näitasid, kuidas põhiprojektijärgset lahendust toimima saada.
Suur küsimus oli, kas vaivundament on selles pinnases teostatav: ei soovitud riskida ehitusgraafikust maha jäämisega või insenertehniliselt vale lahenduse ehitamisega. Paralleelselt käimasolevate vundamendi süvendi toestamise töödega uuris Tanel vaivundamendi asendamise võimalust plaatvundamendiga. Tanel koostas hoonest lõplike elementide meetodi mudeli koos 3D-pinnasemudeliga. Mudel tõestas, et pinnasetugevus on piisav ja vajumid väikesed ja lubatud piirides ning ei mõju ümbritsevatele hoonetele.
Ehitusgraafik oli kiire, projekti kaasati tipphetkel kuni 15 ehitusinseneri. Tanel Kullamägi vahendas tehnilisi küsimusi Merko Ehitus Eesti ja oma meeskonna vahel ning vastutas tööprojekti kvaliteedikontrolli eest.
- Haridus: Tallinna Tehnikaülikool, 2009, tööstus- ja tsiviilehitus, ehitustehnika, tehnikateaduste magistrikraad
- Kutsetunnistus: volitatud ehitusinsener, tase 8
- Töökoht: CES OÜ vanemkonstruktor (Tallinna Muusika- ja Balletikooliga seotud töö oli PCC Projekt AS-is)