Eesti Kunstiakadeemia rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursile laekus 18 uurimistööd, peapreemia pälvisid Sille Pihlak ja Siim Tuksam projekti „ELEMENTaarne bussipeatus” eest.
Komisjon koosseisus Jaanus Vahesalu, Reet Aus, Kai Lobjakas, Martin Melioranski ja Pille Epner leidis, et peapreemiat väärib korduvate mõõtudega ristkihtliimpuitplaatide (CLT) paneelijääkidest loodud unikaalne ja värske ruumimõjuga üksikobjekt bussipeatuse näol. Praktikapõhisest uurimustööst on välja kasvanud suurem süsteem, mis näitab laiemalt arhitektuurset mõttesuunda ehituskonstruktsioonide uus- ja taaskasutamiseks.
„Bussipeatus on toodetud Arcwoodi jääkidest ehk akendest ja ustest, mis CLT-seintest välja lõigatakse. Just nagu upcycled T-särk, on jäägid lõigatud uuteks elementideks, pakkudes seeläbi välja puit-arhitektuurile uut algosa ehk alternatiivset lähtepunkti ruumiloomes. See bussipeatus on üks võimalik vastus suurele küsimusele, kuidas saaksime kohalikku materjali veel rohkem väärindada,” kirjeldas Pihlak.
Žürii hinnangul on teadustöö ka hea näide praktilisest koostööst erasektoriga, leidmaks ühiselt meetodeid või potentsiaalset uut toodet. Ringmajanduse põhimõtetega hästi haakuv tulemus loob laiemaid võimalusi süsteemseks jääkmaterjalide väärindamiseks.
EKA teadus- ja arendusosakond koos Tallinna Strateegiakeskusega korraldab igal aastal rakenduslike teadus- ja arendustööde konkurssi, et motiveerida ülikooli liikmeid senisest enam rakendama oma õppe- ja teadustöö tulemusi ettevõtlus-, avalikus ja mittetulundussektoris. Ühtlasi soovitakse teavitada üldsust ülikooli oskusteabe rakendamisest majandustegevuses ja ühiskonnas.