Karlova miljööväärtuslik piirkond Tartus on saanud väärilise täienduse – uue Tähepargi arenduse kahe- ja kolmekordsed kortermajad sulanduvad puumajade ja puiesteede keskele.
Karlova on õigusega hinnatud elukeskkond: roheline ja vaikne, Tartu kesklinna lähedal, 5-minutilise jalutuskäigu kaugusel üle mäe paistmas Vanemuine. Neid piirkonna plusse on osatud esile tuua ka Tähepargi kvartalis, mille lahendus sündis arhitektuurikonkursi tulemusel.
„Lähteülesanne oli paigas juba kohaliku omavalitsuse ja arendaja koostöös, määratletud olid nii hoonete lubatav ehitusalane pind kui ka materjalivalik. Huvi arhitektuurikonkursi vastu oli arhitektide poolt suur, osa võttis mitmeid nimekaid büroosid. Konkursi võitis Anu Tammemägi visioon,“ räägib Merko Ehitus Eesti AS-i Lõuna-Eesti osakonna juhataja Juhan Varik. „Meile meeldis, et tema nägemusena toodud fassaadid sobitusid hästi Karlova miljöösse, samas oli hoonete juures tunda tänapäevast käekirja, näiteks otsustas arhitekt räästata puitfassaadide kasuks.“
Kvaliteetsed materjalid au sees
Aedlinnale omast miljööd suured parklad ei rikastaks, seega võeti fookusesse ka parkimiskohtade teema ja otsustati, et kogu alale maapealseid parkimiskohti ei tule. „Igas majas on vaid neli kuni seitse korterit, koduomanikud saavad parkida maja all. Seegi on detail, mis aitab luua mõnusat elukeskkonda.“ Arenduses eelistati konstruktiivse materjalina betooni, kombineerides seda oskuslikult teiste lahendustega. Nii on kõigil majadel puitvooder ja puitaknad, märgades ruumides aga leiti hea lahendus bauroci näol.
„Olemegi hakanud baurocit oma arendustes märgades ruumides järjepidevalt kasutama,“ nendib Juhan Varik. „Sellise eelistuse kasuks otsustasime nii Tähepargis kui ka Erminurme arenduse juures. bauroc on kvaliteetne materjal ja ühtlasi mugav paigaldada,“ kiidab Varik, tõstes esile ka asjaolu, et baurocist on lihtne ehitada. „Pole vaja teha karkassi ja lisada soojustust, seega vähem protseduure ja vähem ohukohti, et midagi võiks valesti minna.“
Variku kinnitusel ongi inimestel ehitusmaterjalide valiku osas väga erinevad eelistused. „Mina olen kiviusku, kasutan muid materjale vähem,“ tunnistab ta.
Palju rohelust
Tähepargi arendusel pakkus väljakutseid ka maastikuarhitektuur – hooned asuvad mäe peal, ümbritsetuna reljeefsetest pinnavormidest, seega tuli leida kena väljanägemisega lahendus, mis oleks ühtlasi mugav. „Rajasime maa alla rohkelt betoonist tugimüüre, et saaks kaldpindu kasutada. Jalutaja näeb müüre vaid paarikümne sentimeetri kõrgustena, enamus jääb maa alla. Erinevatele tasapindadele rajati haljastus ja käiguteed,“ kirjeldab Juhan Varik.
Üldse on Tähepargis palju rohelust, kogu piirkonnale lisab kodutunnet ka uus avalikuks kasutamiseks mõeldud pargiala, mis anti pärast valmimist üle kohalikule omavalitsusele. Kvartali sisehoovi rajati klaaskatusega lehtla, kogu kvartal sai ka efektse valguslahenduse. „Kindlasti soovitan ka pimedas siin jalutada, kes on käinud, need on kiitnud,“ räägib Juhan Varik.
Ka korterite juurde rajatud kinnistele rõdudele võib iga rohenäpp luua oma taimedest tulvil maailma – piire seab vaid fantaasia.
Hea teada
- Tähepargi arenduse kortermajad on kahe- ja kolmekorruselised, ka väikestel majadel on liftid, mugavust lisavad avarad kinnised rõdud ja terrassid.
- Hoonete juures on laste mänguala ja maa-alused parkimiskohad.
- Oskuslikult on kombineeritud erinevaid materjale: betooni, puitu ja niiskete ruumide juures baurocit.
- Arendus koosneb 12 majast, neist seitsme arendaja on Merko Ehitus Eesti AS, viie maja arendaja Aqua Marina AS.
- Arhitekt Anu Tammemägi.