Esmaspäeval, 31. augustil kell 17 avavad Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna tudengid Tallinnas Rumbi tänaval avalikuks kasutuseks mõeldud puidust varjualuse. Autor Helin Kuldkepi sõnul on teos inspireeritud Pärt Uusbergi klaveripalast “Paradiis”, mis on Eesti publikule tuttav filmist “Tõde ja õigus”. Kõik on avamisele teretulnud!
Varjualune “Paradiis” on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise esimese kursuse tudengite loodud ning suvise ehituspraktika käigus valmis ehitatud projekt – varjualuse kavandamine ja ehitamine on läbi aastate olnud EKA arhitektuuritudengite esimene suurem õppeülesanne. Koos Alvin Järvinguga tudengeid juhendanud arhitekt Ott Alveri sõnul andsid nad lisaks konkreetsetele kohtadele linnaruumis sel korral tudengitele tegutsemiseks ette ka kindla materjalikoguse: varjualuse projektis tuli kasutada 1 km puitprussi. “Istuda võib nii varjualuse sees kui katusel — muusika järgi lainetav konstruktsioon peab ronimisele vastu,” lisas Alver.
Tänavuse varjualuse autor arhitektuuritudeng Helin Kuldkepp usub, et linnas peab leiduma kohti, mis pakuvad võimalust peituda oma isiklikku paradiisi – varjuda, et endas selgusele jõuda ja rahuneda. “Selles veendumuses ongi varjualuse “Paradiis” lähtepunkt. Sain inspiratsiooni Pärt Uusbergi klaveriteosest “Paradiis” – varjualuse vorm järgib tõusvate ja langevate puitdetailide abil muusikapala meloodiat. Varjualune “Paradiis” on kui pelgupaik keset linnamelu.”
Tallinna Sadama turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Sirle Arro tervitab tudengite Rumbi tänaval tegutsemist. “Tallinna Vanasadam on Eesti suurim merevärav, kus liigub palju turiste, linnakodanikke ja -külastajaid – et teekond sadama ning linnakeskuse vahel muutuks atraktiivsemaks ja saaks osaks kvaliteetsest ühisruumist, teeme koostööd rea erinevate osapooltega. Põnevate objektide rajamine koostöös EKA-ga aitab muuta inimeste teekonda meeldivamaks, toetudes kultuurikilomeetri algsele mõttele: et tänavaruum pakuks kultuuri ja meelelahutust linnaelanikele ja -külastajatele.”
Tudengite eetvõtmisele panid õla alla ka mitmed toetajad
Ettevõtmist toetanud Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja rõõmustab tudengite materjalivaliku üle. “Puit on tulevikumaterjal, mis on taas kinnitamas oma kohta linnaruumis. Tänu tehnoloogilisele arengule saab täna puitu kasutada igat tüüpi hoonete ehitamisel, kõrghoonetest ja suure sildega spordihoonetest kõrgete ohutusnõuetega haiglate, koolideni jne. Selliste hoonete püstitamine puidust eeldab aga arhitektilt head materjalitundmist, mille tõttu on EMPL koos Keskkonnainvesteeringute Keskusega otsustanud toetada noorte arhitektide katsetusi puiduga.”
Varjualuse planeerimine ja koos terve kursusega valmis ehitamine on EKA arhitektuuritudengite esimese õppeaasta suurprojekt olnud juba 15 aastat. Tänavune varjualune on esimene, mis kavandatud just Tallinna vajadusi silmas pidades, ning teine, mis jääb püsivalt Tallinnasse, Rumbi tänaval jalutajate käsutusse. Varjualune valmis Eesti Kultuurkapitali, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu ning Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel.
EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise I kursuse projekteerimise töögrupp: Helin Kuldkepp (autor), Joosep Pärn, Patrick Liik
Ehitamine: Triinu Amboja, Grete Daut, Simon Eiland, Andreas Hinojosa, Valerii Krinberg, Roosmarii Kukk, Helin Kuldkepp, Robin Marten Leppik, Patrick Liik, Kristina Lillepea, Paula Lorence, Matis Ottan, Hanna Paaver, Henri Paomees, Joosep Pärn, Mikael Ristmets, Sander Sinnep, Martin Sepp, Kaari Maria Tirmaste, Cristin Marii Titma, Aneth Traumann, Mathilda Viigimäe, Liispet Viira, Laura Liis Vilbiks
Kursuseprojekti juhendasid Alvin Järving ja Ott Alver (Arhitekt Must), tööprojekti ja ehituspraktikat Jaan Tiidemann ja Jarmo Vaik, inseneeriaküsimustes hoidis suunda Tõnu Peipman, puidutöökojas aitas Avo Tragel.
Varjualuste sarja idee ning kõikide siiani ehitatud objektide kohta saab lähemalt lugeda siit: https://www.artun.ee/erialad/arhitektuur-ja-linnaplaneerimine/tood/varjualused/.
Lisainfo
Tiina Tammet
EKA arhitektuuriteaduskonna teadus- ja arendustegevuse koordinaator
Tel: +372 5526328
E-post: tiina.tammet@artun.ee