Loft-stiil, kõrged laed, suured aknad, mugav planeering, loogiline ruumijaotus, terrassiga suur õueala, varikatusega parkimiskoht, madalad püsikulud, Bauroc plokk konstruktsioon, mugav ja kiire ühendus Tallinnaga.
Plusse saab Lagedi Kodu iseloomustamisel üles lugeda enam, kui jätkub kahel käel sõrmi. „Meie arendusprojektide omapäraks on julge ja eristuv disain ning see oli ka seekord üheks olulisemaks sisendiks arhitektidele,“ rääkis Everaus Kinnisvara juhatuse liige Janar Muttik Lagedi Kodu projekti tutvustades. „Soovisime Lagedile arendada ühekordseid kõrgete lagedega avaraid maju. Olen arhitektide projekteeritud lahendusega väga rahul ja mis peamine, lahendus meeldib väga ka klientidele.“
Lähteülesanne kui väljakutse
„Detailplaneeringu tingimused olid üsna detailsed ja suunasid tulemust,“ tunnistab Raadius Arhitektid OÜ arhitekt Kaspar Stroom. „Näiteks pidi loodava hoonekompleksi katusekalle olema 15 kraadi: 60-meetrise ridaelamu puhul oli piisavalt peamurdmist, milline lahendus oleks parim. Algülesanne polnud lihtsate killast, aga tihti juhtubki nii, et keerulistest tingimustest sünnivad põnevad lahendused.“ Nii asusidki arhitektid looma ridamaju, arenduse osaks olevaid paarismaju ning eramut: kokkuvõttes moodustab kvartal ühtse terviku ja lõpptulemuses midagi juhuslikku ei ole.
Põnevaks lahenduseks kujunes ridaelamute ja paarismajade loft-stiil ehk elutoas paiknev vahekorrus, avatud kõrge laega elutuba. Samuti on põnevaks lahenduseks ridaelamute liigendatus nii, et ka keskmistes boksides pääseb eesaiast tagaaeda ilma siseruume läbimata, mistõttu mõjuvad Lagedi Kodu ridaelamud pigem eramute kui klassikaliste ridaelamutena. „Mõte, et aeda jõudmiseks tulnuks teha ring ümber 60-meetrise ridaelamu, ei tundunud mõistlik kellelegi. Seegi oli üks arhitektuurse kontseptsiooni lähtekoht, et liikumine peab olema mugav,“ lisas Kaspar Stroom.
Kvaliteetsed ja ökonoomsed lahendused
„Lisaks disainile oli oluliseks märksõnaks energiatõhusus ning seetõttu soovisime Lagedil kasutada maakütet ja sundventilatsiooni ning ehitada Baurocist,“ selgitas Janar Muttik. „Varasematele kogemustele toetudes teadsime, et see kontseptsioon toimib. Baurociga seob meid pikaajaline koostöö, nende plokkidest edeneb ehitamine kiiresti ja materjali kvaliteedis saab kindel olla.“
Samal nõul olid arhitektid: „Soov kasutada materjalina bauroc ECOTERM+ 375 plokke tuli arendajalt, ent see on igati arusaadav – nii on lihtne ja kiire ehitada, plokk täidab nii kandeploki kui ka soojustuse funktsiooni. Olen seda usku, et mida lihtsam konstruktsioon, seda töökindlam. Lagedi arendus on hea näide, et kõigis tarindites, ka avades, sillustes ja vahelagedes, saab Bauroci lahendustega hakkama. Nii on hoone ka soojapidav.“
Looduslikud ja traditsioonilised materjalid
Lagedi Kodu majades on bauroc ECOTERM+ plokkseinad kaetud roovitise ja laudisega, osaliselt ka valtsplekiga, et rõhutada hoone liigendatust ja geomeetriat. Valtsplekki saab kasutada nii katusel kui seinas, see andis võimaluse huvitavateks üleminekuteks ja puhta kehandi tekkeks.
„Eelistasime Lagedi Kodu projekteerides looduslikke ja traditsioonilisi materjale, vältisime tehislikke imiteerivaid lahendusi. Puidu ja pleki kooslus on ennast õigustanud,“ kiidab Stroom.
Lisaks Baurocist konstruktsioonile ja traditsioonilistele viimistlusmaterjalidele on pilkupüüdvaks arhitektuurseks nüansiks klaasfassaad, mis katab umbes 50% majade tagaseinast. Põnevaks lahenduseks kujunes vahekorrus, avatud kõrge laega elutuba. Ruumide siseviimistlus on neutraalsetes toonides – valge, hall, puit.
„Pöörame oma arendusprojektides suurt tähelepanu ka ruumide kasutusmugavusele. Mõtleme ruumilahendused alati põhjalikult ja kaalutletult läbi,“ lisas Janar Muttik.
Igas ridaelamuboksis ja paarismaja osas (90–130 m2) on kolm magamistuba, elutuba, saun, vannituba, tualett ja panipaik ning vahekorrus, mis on kasutatav mitmel erineval otstarbel. „Lagedi Kodu on perekodu, mistõttu alla kolme magamistoa ei olnud mõistlik plaanida,“ tunnistab Stroom. „Iga ruutmeeter on oskuslikult ära kasutatud.“
„Ruumide siseviimistlus on neutraalsetes toonides – valge, hall, puit. Jälgime, et ehitiste välis- ja siseilmed moodustaksid ühtse modernse terviku,“ selgitas Muttik. „Juhuslikke lahendusi meie arendusprojektidest ei leia.“
HEA TEADA
- Lagedi Kodu arendab pikaajalise arenduskogemusega Everaus Kinnisvara, www.everaus.ee.
- Projekteerijad on Raadius Arhitektid, www.raadius.ee.
- Rajatakse 4 ridaelamut (kokku 21 boksiga), 7 paarismaja ja 1 eramu.
- Kasutatakse kvaliteetseid materjale: bauroc plokk, valtsplekk, puit ja klaas.
- Lagedi Kodu esimene etapp valmib 2020 sügisel. Kohe seejärel plaanitakse alustada teise etapi ehitusega.