Maakri kvartal moodustub täiesti uutest hoonetest ja rekonstrueeritud muinsuskaitsealustest ehitustest – seega oli insenertehnilisi väljakutseid tavapärasest rohkem.
Maakri 19/21 asub südalinna tuiksoonel, kus krundi täisehitamise protsent ulatus peaaegu maksimumini. See tähendas erakordselt põhjalikku tööde planeerimist, läbimõeldud ehitusjuhtimist, lisaks tuli leida ühine keel ehitusplatsi ümbritsevate naabritega. Seitsmest hoonest kaks on ka kõrghooned – üks neist 10-korruseline ja teine 30-korruseline.
Erinevad hooned koosluses
„Sellise mastaabiga suurprojekti õnnestumine eeldas projekti kõigi osapoolte väga head koostööd,“ märkis AS Merko Ehitus Eesti juhatuse esimees Keit Paal oma soovituskirjas.
Arhitektid OÜ-st ARS Projekt tõstsid esile, et erinevate hoonete kooslused muutsid projekteerimise küll keeruliseks, aga samas ka huvitavaks: kõrvuti uued hooned ja muinsuskaitsealused arhitektuurimälestised, ehitamine-lammutamine, kõrghooned ja madalamad hooned, ning lõpuks ka etapiviisiline ehitamine, et säilitatavaid hooneid saaks üüripinnana võimalikult kaua kasutada.
Projekteerimise väljakutsed
Tihedas kvartalis osutus palju läbimõtlemist vajavaks teemaks tuleohutuse ja evakuatsiooni planeerimine: tuli ju arvestada mälestiste tingimustega ja erinevate hoonete konstruktsioonide tulepüsivusnõuetega, kus kohati kõrghoone nõuded laienesid ka olemasolevatele hoonetele.
Väljakutse insenerile
Peaprojekteerija AS Merko Ehitus Eesti pidi uusehitiste rajamisel lahendama keerulisi inseneriülesandeid ehitusaegse süvendi, vundeerimislahenduste ja hoonete koosmõju arvestamisel. 30-korruselise hoone puhul lisandus kõrghoonetele omased spetsiifilised teemad, näiteks tuulekoormuste analüüs ning mõju, omavõnkesagedused jmt.
Rekonstrueeritavate hoonete puhul viidi läbi kümmekond eksperthinnangut, et saada selgus olemasolevate konstruktsioonide kandevõime osas, vajadusel projekteeriti tugevduslahendused ja uued konstruktsioonid – vahelaed, katuslaed, jne.
Esile tuleb tõsta ka kõrgendatud tähelepanu projekteerimisjärelevalvele konstruktsiooniosa projekteerimisel: eksperthinnangud võeti erinevates ehitusetappides. Projekteerimisel kasutati ka 3D-infomudelit, mis Maakri kvartali projekti puhul oli konstruktsiooniosa projekteerimise oluline töövahend.
Fotod: Tiit Veermäe.
Ehitamise pikk ja põnev teekond
Taavi Lipp, projektijuht, AS Merko Ehitus Eesti
Maakri ärikvartali ehitus on olnud pikk ja põnev teekond, mida võib pidada iga ehitusinseneri unistuseks. See ei olnud lihtsalt üks maja, see oli kompleks seitsme hoonega, millest igaüks eriline.
Üheks suuremaks katsumuseks oli 30-korruselise kõrghoone ehitamine, mille karkassi rajamise rütmi suudeti häälestada kümnele päevale ühe korruse kohta. Ülemiste korruste ca 630 m2 suurust põrandapinda valati ühe korraga – see tähendas, et tuli leida lahendus, kuhu paigutada ajutiselt kõrgustes vajalikud töövahendid põrandate valamise ajal.
Mida kõrgemale ehitusega jõuti, seda keerulisemaks osutus tuulega seotud probleem – teiste kõrghoonete vahel tekkisid jõulised tuulekoridorid.
Töö kõrgustes
Ehitustööde toestamiseks nii keerulistes tingimustes kasutati spetsiaalseid tuuleseinu. Betooni pumpamiseks korrustele, mis olid betoonipumba tööraadiusest väljas, rajati hoone sisse terastorudest betooniliin, mille kaudu saadi betoon ülemistele korrustele. Raudbetoonseinte valamiseks kõrgustes toodi betoonitootja Ruduse poolt esmakordselt Eestisse spetsiaalne seade „elevant“, millega lahendati betooni jagamine kõrgetel korrustel.
Ehitustehniliselt keerukad olid ka tööd 10-korruselise hoone all. Hoonealuse parkla ehituseks tuli paigaldada sulundsein, aga seda ei saanud teha vibreeriva meetodiga, mis seadis töödele tehnilised piirangud.
Samuti osutusid tehnoloogiliselt keerukaks vaiatööd ca 40 meetri pikkuste vaiadega, millest suurimad olid 1,5-meetrise diameetriga. Kompleksi maapealse osa üheks suuremaks projekteerimiseks ja ehituseks oli nn „klaaskuubik“, mis pidi ühendama uut B-hoonet ja vana C-hoonet.
Siin selgus, et erinevate koormusolukordade tõttu ei saagi kõike ainult klaasist teha, nagu arhitektid algselt soovisid. Lõpptulemuse nimel tehti koostööd väga intensiivselt ning leiti tehniliselt toimiv ja kõigile sobiv lahendus.
Tallinna siluett täienes
Niivõrd mastaapse ehitise toimivas lõpptulemuses mängis väga suurt rolli, et juba objekti algfaasis kaasati pakkumusprojektist alates tugev tehnosüsteemide kompetents elektritööde ja KVVKJ erialaspetsialistidega. Kõrghoonete projektis väärib esile toomist hoonekompleksi automaatne kõrgsurve tulekustutussüsteem. Süsteemi eeliseks on ennekõike hoone tarbevee liitumisel arvestatava kustutusvee vajaduse vähenemine kuni 35% võrra.
Maakri kvartali ehitamine oli vägev insenertehniline väljakutse, mille käigus muudeti arvestatavalt Tallinna linnaruumi, ka Tallinna siluett täienes uue väljapaistva kõrghoonega.
Maakri ärikvartal
- Peaprojekteerija: AS Merko Ehitus Eesti
- Konstruktor: OÜ Neoprojekt
- Arhitekt: OÜ ARS Projekt
- Tellija: Maakri Kvartal OÜ
- Ehitaja: AS Merko Ehitus Eesti
EhitusESTist leiad siit Aasta ehitusprojekt 2019 hoonete kategooria konkursi kõik nominendid ja esitatud kandidaadid.