Savikrohv on tervisliku, sooja ja hubase sisekliima loojana üks eriline ja jätkuvalt jõudsalt populaarsust koguv siseviimistlusmaterjal.
15-aastase kogemusega siseviimistlusettevõte A-Viimistluse OÜ tegevjuht Anvar Valge sõnul on savikrohv väga hea ja vastupidav tänapäevane materjal ja kui pinda õigesti paigaldada ning lõppviimistleda, ei maksa peljata ka mingit pudisemist. Lisaks on materjal väga väikese ökoloogilise jalajäljega.
„Meie savikrohvi toodetakse Lõuna-Eestis, ent testimine viidi läbi Saksamaa laborites, nii saame olla kindlad, et segu vastab kõrgetele kvaliteedinormidele,“ kinnitab Valge, kes krohvi ka Tartu messil Ehitus ja Sisustus tutvustab.
Savikrohv sobib ideaalselt kasutamiseks nii vanades kui kaasaegsetes hoonetes ja ka kortermajas. Tänu looduslikule päritolule on materjal allergiavaba, lisaks on savikrohv kuumakindel, sobides kasutamiseks ahjudel ja soemüüridel ning sel on ainulaadne võime tasakaalustada ruumis õhuniiskuse kõikumisi. Ka värvivalik on lai: segades omavahel erinevat tooni savikrohvi peenviimistluskrohve, loome rohkelt sooje toone ja kui lisada veel ka looduslikke värvipigmente, on võimalik saavutada üle 500 erineva tooni.
Efekti tekitamiseks võib savi-krohvile lisada dekoratiivseid lisandeid (linaluu, põhk, purustatud merekarbid, marmoripuru), kanda peale motiive, trafarette (sh 3D-efektiga), läiget (savistucco) või rullmustrit, et saavutada tapeedimustrit jäljendav ilme.
Heledamate toonide puhul saab savikrohvitud seinal teha kohtparandusi ja alati on võimalik määrdunud või parandatud seinu savi- või kaseiinvärvidega üle värvida.
Lisaks saab savikrohvi peenviimistluskrohvile peale kanda erinevaid kaseiinlasuure, mis muudavad pinna võrreldavaks poes müüdavate efektvärvide pinnaga.
Paigaldus kiire ja mugav
Savikrohv sobib kasutamiseks kuivades siseruumides. Üldiselt kasutatakse peenviimistluses 0–1 mm terafraktsiooniga krohve, aga ka peenemat ehk 0–0,5 mm. 0–1 mm terafraktsiooniga jääb lõpptulemus kergelt struktuursem kui peenemaga.
Savikrohvi peenviimistluskrohvi saab paigaldada paljudele aluspindadele, sõltuvalt materjalist on paigalduse etapid erinevad. Võrreldes tavaviimistluse pahteldust ja värvimist saviviimistlusega, ei teki savikrohvi puhul eriti lihvimistolmu, kuna aluspinda ei ole vaja täiesti siledaks ajada. See teeb paigalduse kokkuvõttes kiiremaks, kuna saab vältida tülikaid pahteldus-, värvimis- ja seinte sirguajamistöid.
Et aga aluspinnad on väga erinevad, on mõnikord seinte sirgemaks saamiseks siiski vajalik ka tasanduskrohv. „Üldiselt on savikrohv siiski andestav materjal. Kui tavaviimistluses jääb väike ebatasasus või kõverus häirima, siis savikrohvi puhul tundub see kuidagi loomulik,” räägib Anvar Valge.
Savikrohv ei sobi siiski niisketesse ruumidesse, kuna ta ei ole veekindel. Vannituppa sobivad vaid spetsiaalse töötlusega lubikrohvid.
Tasub teada
- Savikrohvi peenviimistlus-krohvi saab paigaldada siledale aluspinnale, milleks on betoon, kipsplaat, fermacel-kipsplaat, magroc-plaat (magneesiumoksiidplaat)
- Teised aluspinnad nõuavad teistsugust lähenemist: puidule, OSB-plaadile ja vineerile on kõigepealt vaja paigaldada hõre roomatt, siis savikrohvi aluskrohv, armeerida ja alles siis kanda peale savikrohvi peenviimistluskrohv. Fiboplokile, bauroc-plokile, tellisele jmt kivist aluspindadele piisab savikrohvi aluskrohvist, armeeringust ja siis juba kantakse peale savikrohvi peenviimistluskrohvid.
Allikas: teemaportaal iNkodu