Rohkem kui 7 aastat tagasi teavitati, et ehitusregulatsiooni (CPR) kehtimise alguseks on 1. juuli 2013.
Enamus tootvaid ettevõtteid kasutasid võimalust maandada oma riske ning võtsid kasutusele regulatsioonis kinnituse saanud tooted, mis omasid CE-märgistust.
Tänaseks on turg juba kogenum ja tuntakse ära ka n-ö liba CE-märgistus (Hiina eksport), mis põhjustas vähemteadlikule tarbijale üllatusmomendi. Kinnitustarvikute sektoris rääkis mõnigi maaletooja murega, et CE-märgis meil on, DoP meil ka on, kuid kust me selle sertifikaadi küll leiame? Seepeale ei jää muud üle, kui muiata ning öelda, et vist läks paberite tootmisel järjekord sassi ning päris täpselt ei tea, mis mul seal laos täna just on.
Meeldetuletuseks tuleb öelda, et Euroopas on ehitustoodete turustamise lihtsustamiseks olemas harmoniseeritud standardid. Kui see ehitustootel puudub, siis tuleks leida sobiv toode mitteharmoniseeritud toodete sektorist. Enne 01.07.2013 nimetati sellist alusdokumenti lühendiga ETAG, peale seda kuupäeva hakati antud dokumente uuendama ja täiustama ning need said uueks nimeks EAD. Mõlema dokumendi lõpptulemiks on n-ö ETA-sertifikaat, mille väljastamise järel on võimalik lisada ehitustootele CE-märgis ning väljastada DoP.
ETAG-i põhjal väljastatud ETA-sertifikaadid kehtisid kuni 30.06.2018 ehk maksimaalselt 5 aastat väljastamise hetkest. EAD põhjal väljastatud ETA-sertifikaadid on aegumatud. Puidukruvide sektoris on ehitusturul täna võimalik pakkuda kahel erineval kujul CE-märgist. Harmoniseeritud standardi aluseks on levinult EN 14592 ning veel lõplikult muutmata/parandamata ETAG 007, kus tuleb olla tähelepanelik detailides ning olemasolevatel dokumentidel põhinevas ajas.
Nimelt on harmoniseeritud sektoris juba internetist ostetav uusversioon FprEN 14592:2018 (E), kust leiab uudisena sõltuvalt puidu liigist (kask-tamm-kuusk jms) puiduklassid (T1–T5), samuti atmosfääriklassid, kus levinud C2 jaguneb kaheks: nw-varjus (not weathered) ja w-ilmastiku (weathered) tingimustel.
Projekteerimisel tasub olla põhjalik, kuna sõltuvalt ehitussõlme tüübist on määratud, kas kinnituslahendus peab olema suurem või väiksem/võrdne 2+ kontrollsüsteemiga. See määrab ära, kas meil on tegemist ehitustootega, kus CE-märgistus saab kaetud harmoniseeritud standardi või mitteharmoniseeritud standardi järgi.
Juba täna on tellija terav silm tuvastanud eksimusi, kus on alt mindud materjali või pinnakatte valikuga. Levinud eksimuseks on keskkonnaklassi valik, mis on seotud tööeaga (EOTA kirjelduses on ehitustoote tööiga rühmitatud
10–25–50–100 aasta järgi). Üheks EN 14592 standardipuuduseks on vajadus augu ettepuurimiseks, samuti on aktsepteeritud ainult 90-kraadised kruvi/poldi liited ning suurem serva kinnituskaugus.
Näiteid
Kõik need loetletud faktorid on osutunud väärtustatud puitliidete lahenduses kuluartikliks, kus näiteks ilmastikutingimuse käes olevad rõdupiirded ja kandekingad on sobimatu Zn-pinnakattega ning ei ole ettekirjutuses toodud piisava tööeaga. Samuti on puitelementidest majade seinaelementide liitelahendustel tihti mitte-90-kraadised liited ning siinkohal on tähtis valida ETA-sertifikaadi sektorist sobiv kinnituslahendus.
Sama kehtib ka terrassilaudade kruvidega kinnitamisel 30–60-kraadise nurga all, kus laua servad purunevad, kuna EN-standardi põhised kinnitustarvikud vajavad suuremat servakinnituskaugust, puit lõheneb ning kallis puitmaterjal vajab hiljem väljavahetamist kahjustunud tsoonides. Selline kokkuhoid või eksimus on tekitanud 5–10-kordse kinnitustarvikute kogumaksumuse, reaalse kahjuna, sisaldades asendatava materjali kulu, tööd ja seadmete rendiaega.
Soovitus
Tutvuge ehitustoote sertifikaadiga, peatükis „kasutuskoht” on kirjas toote kasutusklass või keskkonnaklass, samuti tööiga. Tihti oleme olukorras, kus kasutusklass on >2 ja tuleb kasutada roostevaba kinnitustarvikut. Kehtiv EN puidustandardi kasutusklassi korrosioonitabel viitab kõigepealt kruvi pinnakattele või materjalitüübile (roostevaba) ning alles seejärel terasplaadi või perforeeritud plaadi/nurga tsingi pinnakihi paksusele või materjalile, mitte vastupidi.
Teadliku kinnitamist soovides
Enno Rahuoja, SFS intec juhataja