SISUTURUNDUS
Rahvusvahelisse kontserni Consolis kuuluv CES AS on Eesti suurim projekteerimisbüroo, mis tegeleb monteeritavast raudbetoonist ehitiste projekteerimisega. Ettevõte juht Kaspar Ots räägib, et kvaliteetset projekteerimisteenust pakuvad siinsamas Eestis ettevõtte 51 inseneri.
Kui suur tegija on Consolis Euroopa mõistes ja milline on kontsernis CES-i roll?
Consolis on Euroopa suurim monteeritavast raudbetoonist täislahenduste pakkuja ja eelpingestatud betoonelementide tootja. CES (Consolis Engineering Services) pakub Eestis projekteerimisteenust Consolis kontserni ettevõtetele ja klientidele. 92–93 % meie teenustest läheb Eestist välja ja see 8%, mis järgi jääb, on seotud peamiselt projekteerimistöödega E-Betoonelemendile, kes kuulub samuti Consolis Gruppi.
Kus on teie põhiturud ja millised eesmärgid CES-i ees seisavad?
Täna tegutseme peamiselt Soome, Rootsi ja Taani suunal. Suurim kasv on hetkel Soome turul. Sealne majandus kasvab ja samamoodi nõudlus kvalifitseeritud tööjõu järele.
CES-i eesmärk on pakkuda kvaliteetset ja efektiivset projekteerimisteenust, kasuminumber tuleb aga kontserni tehastest, seega toimetame pisut teistel alustel kui äriühingud tavaliselt. Meie risk on pigem ressursside planeerimises, ajagraafikus püsimises: hinnastamine on tunnipõhine ja koostööpartneritega on sõlmitud raamlepingud. Saame keskenduda kliendile ja oma inimeste arendamisele, kommertsaspekt on väiksem.
Suurde kontserni kuulumine tagab teatud eelised, näiteks kogemuste ja kompetentsi vahetamine, arendustegevused ning võimalus tegeleda huvitavate projektidga Skandinaavias: keskmiselt on CES-il välismaal 90 projekti aastas. Oluline on ka grupi teadmistepagas, ressurss ja kogemused: ilma kontserni toeta peaks olema väga suur rahakott, et kõigi arengutega sammu pidada.
Kui terav on teie hinnangul tööjõu probleem?
Hetkel tundub, et isegi Soomes on lihtsam tööjõudu leida kui Eestis: kuna meil on inseneride puudus, siis kutsutakse noori juba 2.–3. aastal ülikoolist tööle ja sellest kannatab ka kvaliteet. Paljud liiguvad otse ehitussektorisse ja jäävadki sinna tööle. Nn millenniumilaste põlvkond on ka üsna kärsitu ja see on koht, kus ettevõtted peavad järgi tulema: kogu ettevõte peab kohanema, olema paindlik tööaja suhtes ja pakkuma võimalusi arenguks. Olen ise püüdnud mõttes endale inseneri saapaid jalga tõmmata, et mõista, mida neil on vaja. Tööturg muutub. Euroopas ei ole enam tööandjaturg, see on töötajaturg, kes valib endale tööandja.
Meie tahame Eestis olla rahulolevate spetsialistide organisatsioon, kelle juures inimesed tahavad töötada. Miks? Kuna nad teavad, et siin on head tingimused ja saab professionaalsel tasemel tegeleda insenertehniliste teadmiste rakendamisega, kasutades modernseid töövahendeid. Kui tahta tegeleda monteeritavast raudbetoonist elementidega, siis peaks tulema just CES-i ja E-Betoonelemendi juurde, et saada oma ala professionaaliks.
Meie loome tingimused, et inimesed saaksid oma tööd hästi teha. Hea palga kõrval peavad olema tagatud kaasaegne juhtimine, arenguvõimalused, paindlik ja mugav töökeskkond. On oluline, et projekteerija kogeks tööd tehes kogu projekti tsüklit, nähes oma tehtud tööd tootmises ja realiseerituna valmis ehitisena.
Kuidas kasutate oma töös BIM-i võimalusi?
Leian, et Eestis tõlgendatakse BIM-i valesti. Building Information Model puhul on fookuses „building“ ja „modeling“, aga vähe keskendutakse keskmisele osale ehk informatsioonile.
Consolise suur eelis on lahendused, mida on võimalik standardiseerida, kasutades ühesuguseid tooteid (nt ristlõikeid, liitmikke, materjale, protsesse jne). Consolisel on Poolas eraldi meeskond, kes tegeleb toote informatsiooni sisestamisega, mis lihtsustab olulisel määral mudelprojekteerimist. Sisestatud informatsiooni kasutatakse abistavate komponentide ja tööriistade arendamiseks, mis vähendab projekteerimisel aeganõudvat ja tülikat käsitööd.
CES-i erinevus teistest ettevõtetest on ka tarkvara küpsus: paljud, kes meile tööle tulevad on üllatunud, kui näevad, mis programme me kasutame ja kuidas tööd teeme. Suuri arendusi saavadki endale lubada üle miljardise käibega ettevõtted.
Consolise arenguplaanidesse kuulub ka 5D BIM-i kasutuselevõtt kogu teenuse tsükli läbiviimiseks alates pakkumuse koostamisest, projekteerimisest, tootmisest kuni hoone püstitamiseni. 5D BIM mudelprojekteerimine tagab tootjale ja tellijale hea ülevaate projekti ajagraafikust ja tulevasest maksumusest.
ETTEVÕTTEST
- 2004. aastal loodud CES AS pakub insenertehnilisi lahendusi ning projekteerimisteenust kontserni ettevõtetele ja klientidele. CES on esindatud Eestis, Rumeenias ja Poolas.
- CONSOLIS kontserni kuulub üle 130 tootmisettevõtte 30 riigis. Töötajaid on ligi 11 500.
- Tänu Consolise rahvusvahelisusele ja suurusele on neil võimalik tegeleda üle 100 projektiga aastas, kasutades selleks kaasaegsemaid töövahendeid (TEKLA Structures).
- Ettevõttes töötavad kogemustega insenerid, kellel on põhjalikud teadmised monteeritavate raudbetoonkonstruktsioonide projekteerimisest. Lisaks panustab AS CES noorte inseneride väljaõppesse, pakkudes paindlikke võimalusi ja huvitavaid väljakutseid rahvusvahelisel tasandil.