IFD ehk Euroopa ja maailma katuse- ja fassaadisektori töögrupid teevad tihedat koostööd EOTA standardiseerimisasutustega.
Kõik tänased ja tulevased standardi juhendid, kaasa arvatud hetkel puuduvad harmoniseeritud standardid (CEN) või täiendamisel olevad mitteharmoniseeritud (EAD, varasem ETAG) hindamise ja testimise süsteemid, töötatakse välja oma ala spetsialistide poolt, kuhu kuuluvad ka IFD katuse ja fassaadi töögrupid. Nendes osaleb ka Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liit.
Artikli kirjutajana olen hetkel Eestile infokandjaks kahes töögrupis: taganttuulutatavate ripp-konstruktsioonidega fassaadid ning kukkumisvastased ankurdusseadmed.
Kasutamisel uued nõuded
IFD töögruppides tasub kaasa rääkida juba põhjusel, et mitte liialt üle pingutada kallite materjalide valikuga katuste ja fassaadide sektoris: nõuded fassaadidele on võrreldes katustega karmimad, kuna seal on tähtsal kohal ka esteetiline pool.
Näiteks kui 25 aastaks paigaldatud metallist katusekattematerjalil peaks mingil põhjusel 5 aastat enne määratud perioodi lõppu ilmnema kerge korrosiooninire, siis seda ei pruugi keegi märgata, küll aga torkab see kohe silma fassaadide sektoris.
Nõuded on muutunud ka materjalide kasutamise sektoris, kus viimased ETAG põhjal väljastatud sertifikaadid kehtivusajaga 5 aastat aeguvad kõik hiljemalt 30.06.2018. See kuupäev saab olema ka pöördepunkt, kus ei ole enam leebelt sertifitseeritud fassaadisüsteeme ja tarvikuid. Arhitektidel tasuks võtta ühendust materjali tarnijatega ning täpsustada, millised tooted sobivad kindlasti, kui pikk on nende eluiga ja milliseid soovitakse kasutada vastavalt määratud piirkonnas kehtestatud keskkonnaklassidele.
Ühtne arusaam fassaadinormidest ja materjalide elueast on vajalik ka tellijale.
Uued juhendid
2016. aastast on väljastatud uued juhendmaterjalid, kus välises keskkonnaklassis ≥C2 (vastavalt EN ISO 12944-2) on määratud näiteks ainult roostevaba kinnitustarvik, varasemalt oli lubatud süsinikterasest tooted. Tänaseks on EOTA-le edastamiseks valmis ühtne Euroopa fassaadijuhend, millest Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liit plaanib 2018. aastaks algatada töögrupi. Siinkohal kutsume edukaid partner- ja meisterliikmeid ühisesse liitu, et koostada sobiv rahvusstandard (EVS). Ühtne arusaam fassaadinormidest ja kasutatavate materjalide elueast (10, 25 või 50 aastat) on vajalik ka tellijale, et hinnata kulutuse tasuvust ajas.
Kriitilisem teema on ankurdusseadmete sektoris, kus tuleks kindlasti eesti keelde tõlkida EVS-EN 795:2012, et ka inglise keelt mitte nii hästi valdav otsustaja saaks aru, mil viisil peab vajalik dokumentatsioon olema kättesaadav ning kuidas hilisem süsteemi kasutaja leiab vajalikud viited tähistamisele, kus antud süsteem asub (peab olema leitav ka lumistes oludes).
Katuste ja fassaadide sektoris peaks tähelepanu pöörama peamiselt tüüp A ja tüüp C variandile, kus kokkuvõtvalt Annex A lisa A.1 viitab paigaldusele, A.2 dokumentatsioonile ning A.3 perioodilisele kontrollmenetlusele.
Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liidul on plaanis 2018. aastal algatada koostöö päästeametiga, et luua töögrupp. Läbi töögrupi püüame leida parimad lahendused, selged viited ja reeglid, millega määrata ära katusetüübid, kus peavad kindlasti olemas olema kukkumisvastased ankurdusseadmed ning sätestatakse, millistes olukordades on see soovituslik. Tegevuse alguseks annab tõuke IFD töögrupi juhendmaterjali valmimine, mis saab plaanitud EVS-standardi põhjaks, mis eestikeelse dokumendina lihtsustab reeglite järgmist kõigile osapooltele.
Lisainfo: www.katuseliit.ee